Kas gali būti šventiškiau už namuose keptą minkštutę sviestinę duoną? Ar gali būti, kad stalo pažiba bus būtent ji? Ir kas galėjo pagalvoti, kad jūs iškepsite ją savo rankomis? Žinot ką, tas faktas, kad duona yra iškepta savomis rankomis atneša dalį magijos. Nors mokslas dar to neištyrė, bet aš šventai tikiu, kad su meile gaminamas maistas yra visada skanesnis.
Ši duona yra nuostabi! Aš neperdedu, man išties ji TAIP patinka. Ypatingai kvapni, minkšta ir tuo pačiu metu ir tvirta. Tokia, kurią galima skrudinti, naudoti įvairiausiems šaltiems ir karštiems sumuštiniams, patiekti ant stalo kaip užkandį prie salotų, sriubų ar kitų patiekalų. Ji net plonai supjaustyta atlaikys sviesto tepimą, o jei atsipjausite dar šiltos, gali būti, kad suvalgysite tiesiog kaip gardų mielinį pyragą. Taigi vienas mano mėgstamiausių naminių duonų receptų jūsų dėmesiui :).
Dubenyje, kuriame minkysiu tešlą, sumaišau miltus, sausas mieles, druską ir cukrų. Renkuosi baltus kvietinius miltus, nes jie šiai minkštai ir puriai šviesiai duonai tinka geriausiai.
Nedideliame puodelyje (arba mikrobangų krosnelėje, jei tokią turite) pašildau pieno mišinį: supilu pieną, vandenį ir sudedu sviestą. Kad duona būtų ypatingai kvapni ir minkšta, renkuosi geros kokybės pieno produktus. Žinoma, tai yra niekada nenuviliantys DVARO produktai, kurie čia tiks ideliai. Beje, renkuosi riebesnį pieno variantą, tačiau tiktų ir liesesnis.
Pašildytą pieno mišinį pilu į dubenį su miltais ir maišau šaukštu, kol nelieka skysčio. Tuomet rankomis užminkau tešlą. Ją minkau energingai, kol ji tampa elastinga, vientisa ir blizgi. Tai užtrunka apie 5-8 minutes.
Beje, jeigu turite pastatomą plaktuvą, galite išvengti minkymo rankomis ir viską atlikti prietaiso pagalba. Plaktuvui uždėkite tešlos minkymo kablį – šis antgalis tiks geriausiai. Minkykite tešlą 8-10 min. mažiausiu greičiu.
Išminkytą tešlą suformuoju į kamuolį, dedu į dubenį, uždengiu jį ir palieku pakilti kambario temperatūroje.
Reikia, kad tešla pakiltų dvigubai. Priklausomai nuo kambario temperatūros tai užtrunka apie 2, o gal 3 valandas. Reikėtų tešlą stebėti ir jai pakilus iki maksimumo, tęsti gaminimo eigą. Mat per ilgai kildinama tešla pradeda leistis ir antram pakilimui jai gali “pritrūkti jėgų”.
Pakilusią tešlą išverčiu ant švaraus stalo. Kadangi ji riebi, neturėtų lipti prie paviršiaus. Jeigu visgi šiek tiek limpa, stalą patepu šlakeliu aliejaus. Iš tešlos delnų ir pirštų pagalba suformuoju stačiakampį. Stengiuosi, kad jis būtų tokio pločio, kaip mano turima pailga kekso kepimo forma. Tuomet stačiakampį suvynioju į ritinį, kaip vyniotinį.
Tešlos vyniotinį perkeliu į gausiai sviestu pateptą pailgą kekso kepimo formą ir vėl palieku pakilti. Šįkart jau neuždengiu. Antrasis pakilimas užtrunka kiek trumpiau, apie 1,5-2 valandas. Kai tešla pakyla, duonos paviršių aptepu kiaušinio plakiniu, kefyru arba grietine, tačiau tai nėra būtina. Taigi perkeliu formą į iš anksto įkaitintą 180 laipsnių orkaitę be vėjelio. Kepu apie 40 min, kol duonos paviršius tampa rusvai auksinis ir duona iškepa.
Iškeptą duoną išart išverčiu iš kepimo formos ir ataušinu ant virtuvinių grotelių. Norėdama ilgiau išlaikyti šviežią, šią duona visiskai ataušintą laikau plastikiniame arba silikoniniame maišelyje.
Receptas sukurtas bendradarbiaujant su DVARO pieno produktais – reklama.
Puikumas!!! Ačiū, jau išbandžiau
Kaip smagu, kad patiko! Ačiū 🙂
Puiki duona. Jau antra kart kepu ir manau kepsiu nuolatos 😊
Sveiki,
Ačiū už nuostabų receptą. Pavyko lengvai ir neapsakomo skonio duonelė, sūnus su pasimėgavimu valgo vietoj pyrago 😊