Kyšas – tai pikantiškas kiaušinių pyragas trapios sviestinės tešlos krepšelyje. Jo įdarui galima naudoti įvairiausius produktus. Šįkart renkuosi kepintus porus, saulėje džiovintus pomidorus ir sviestines pupeles. Sotus pyragas su plaktų kiaušinių užpilu, kurį dievinu dėl trapios sviestinės tešlos ir maistingumo. Kadangi esu numeris vienas sviestinės tešlos fanė, tai įvairiausius kyšus esu kepusi dešimtis kartų ir galiu tik patvirtinti, kad jie puikiausiai tinka sotiems pusryčiams, vakarienei su kalnu žaliųjų salotų, o ir pietų dėžutei, nes kyšas yra skanus ne tik karštas, bet ir atšaldytas. Beje, dar viena gera jo savybė – labai lengva pašildyti ir transporuoti. Ir, AIŠKU, kad toks gražus kyšas papuoštų šventinį Velykinį stalą!
Šiam kyšui prireiks net 8 kiaušinių. Ir nors visi ingredientai visai ne mandri (kaip visada, laba diena), tačiau juos renkuosi kokybiškus. Štai kiaušiniai man labiausiai patinka kaimiški arba ekologiški. LIDL parduotuvėse visada perku ekologiškus kiaušinius, kurie, kaip tyčia šiam pyragui, supakuoti tvaresnėje popierinėje pakuotėje po 8 vienetus. Jei norite patikrinti, ar jūsų šaldytuve ekologiški kiaušiniai, ant kiekvieno kiaušinio žymimas kodas turi prasidėti nuliu. Taip pat kartais valgome ir laisvai laikomų vištų kiaušinius, kurie būna pažymėti vienetu. Taigi, kuo mažesniu skaičiumi prasideda kiaušinio kodas, tuo geresnėmis sąlygomis buvo laikomos juos padėjusios vištos.
Į didelį dubenį arba ant stalo beriu miltus, druską ir kubeliais susmulkintą šaltą sviestą (jis turi būti šaltas, galima net truputėlį palaikyti šaldiklyje). Tarp pirštų trinu miltus su sviestu, taip traiškydama sviesto gabalėlius. Trinu tol, kol nebelieka stambių sviesto gabalėlių ir miltai primena drėgną smėlį.
Dabar dedu grietinę (ji irgi turi būti šalta) ir minkau tešlą. Minkau kol ji nebebyra ir galiu iš jos padaryti vieną apvalų tolygios formos diską.
Tešlą kočioju* ant miltais barstyto stalo į maždaug tolygios formos apskritimą, kurio dydis tiks mano kepimo formai. Kočiodama įsitikinu, kad tešla nelimpa prie stalo ir galėsiu ją pakelti. Jei limpa, beriu daugiau miltų. Naudoju 28 cm skersmens tarto kepimo formą garbanotais krašteliais. Taip pat tiks ir atsegama torto forma. Iškočioto apskritimo dydį galima pamatuoti ant iškočioto apskritimo uždedant formą. Jeigu uždėjus formą aplink ją išlenda pakankamai tešlos kepimo formos krašteliui užlenkti, reiškia apskritimas jau pakankamai iškočiotas.
* jeigu tešla yra per lipni ir per minkšta kočiojimui, įdedu suvyniotą į šaldytuvą pusvalandžiui ar ilgiau.
Iškočiotą tešlą švelniai užvynioju ant kočėlo, tuomet pakėlusi kočėlą perkeliu tešlą ant kepimo formos ir lėtai išvynioju tešlą nuo kočėlo ant formos. Tešlą rankų pagalba “įsodinu” į formą, kad būtų prigludusi prie formos dugno ir kraštelių. Išlindusius tešlos kraštelius nupjaunu peiliu arba nukerpu žirklėmis. Formą su tešla laikau šaldytuve, kol gaminsiu įdarą.
Porų baltąsias ir šviesiai žalias dalis supjaustau vidutinio storio griežinėliais. Keptuvėje ištirpinu sviestą ir kepinu porus ant vidutinės kaitros, kol jie suminkštėja ir griežinėliai išsiardo nuo maišymo. Pakepintus porus sudedu į dubenį, kuriame maišysiu įdarą.
Toje pačioje keptuvėje pakepinu spirgučiais pjaustytą šoninę, kol ji šiek tiek suminkštėja, bet neapskrunda. Dedu į dubenį su porais. Taip pat į dubenį sudedu ir nedideliais gabalėliais supjaustytus saulėje džiovintus pomidorus bei nusunktas konservuotas pupeles. Įdarą išmaišau ir palieku atvėsti kol plaksiu kiaušinius.
Į dubenį mušu visus kiaušinius ir sudedu kitus užpilo ingredientus. Išplaku iki vientisos masės.
Iš šaldytuvo ištraukiu formą su įtiesta tešla. Į tešlos krepšelį sudedu įdarą ir jį paskirstau tolygiai. Tuomet užpilu kiaušinių masę.
Kyšą perkeliu į įkaitintą orkaitę ant žemutinės lentynėlės ir kepu 50-60 min., kol viršus švelniai pasipučia ir rusvai apskrunda. Iškeptą kyšą valgome dar karštą su žaliomis salotomis arba jau atvėsintą. Puikiai laikosi šaldytuve, skanus tiek karštas, tiek šaltas, tiek pašildytas. Tinka pietų dėžutėms ar lauktuvėms į svečius.
Receptas sukurtas bendradarbiaujant su LIDL prekybos centrais, reklama.
Labai skanus! Puikiai pavyko, tobulas receptas, ačiū:)
Kaip džiaugiuosi, kad patiko. Ačiū už įvertinimą 🙂
Dažniausiai tešla prieš tai pakepama be įdaro – kodėl šiuo atveju nereikia?
Supaprastintas procesas :). Kepu kyšą apatinėje orkaitės lentynėlėje, kad dugnas tikrai iškeptų, taip nereikia atskirai pakepti tešlos prieš sudedant įdarą.
Pirmą kartą apskritai kepiau kyšą, tai netgi pranoko lūkesčius! Gavosi puikaus skonio! Ačiū labai, kepsiu dar ne kartą 🙂
Nuostabu, labai smagu, kad patiko ir pranoko lūkesčius. AČIŪ už įvertinimą 🙂
Sveiki, nekantrauju išbandyti receptą, tik ar man vienai recepto laukelyje rodo vištienos iešmelių su riešutų sviesto padažu receptą?:( Galbūt koks nors puslapio trikdis?
Sveiki, atleiskit, šiokie tokie nesklandumai, kuriuos katik išsprendėme ir turėtumėte matyti teisingą receptą 🙂
Sveiki, nekantrauju išbandyti receptą, tik norėjau paklausti, kokio diametro formoje kepate šį kyšą?
Mano kyšo forma yra maždaug 28 cm skersmens :). Jei išbandysite – tikiuosi patiks!
Netikėtas bet labai skanus įdaras! O pagrindui naudojama grietinė vietoj vandens yra kažkas tOOkio. Šį receptą naudoju ir kitiems pyragams su nesaldžiu įdaru.
Deja po keleto bandymų supratau, kad mūsų šeimos pilvams pupelės kažkodėl nelabai tinka bet šių pupelių tekstūra labai panaši į bulvių. Tad ir toliau džiaugiames šiuo receptu tik su virtomis bulvėmis vietoje pupelių.
Ačiū labai 🙂 Tikra tiesa, sviestinės pupelės išties primena bulves, tad puikiai pakeitėte!
Sveiki, nepastebiu ar nenurodyta, kokioje temperaturoje kepti?
Ačiū už pastebėjimą, jau pažymėjau 🙂